Üremeye Gelen Üveyikler Öldürülüyor

Muğla’nın Milas ilçesine üremek için gelen ve kuluçkaya yatan Üveyiklerin avlandığı bildirildi, önlem alınması istendi. Milas Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Mustafa Özkan, Afrika’dan üremek için gelen Üveyiklerin, Milas’ın bazı köylerinde avlandığını, bunun vicdansızlık olduğunu söyledi.

Özkan, “Üveyikler, 15 Nisan’dan itibaren yöreye geliyor, 2 hafta çiftleşme, ardından da kuluçkaya yatıyor. Maalesef Üveyikler üreme zamanında Ağaçlıhöyük, Ovakışlacık ve Koru köylerinde avlanıyor. Bu yönde çok şikayet alıyoruz” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin sadece av mevsiminde devriye gezdiğini belirten Özkan, av mevsimi dışında da kontrollerin yapılmasını, bir an önce Üveyiklerin öldürülmesinin önüne geçilmesini istedi. Özkan, “Çiftleşme ve kuluçka döneminde kuşları öldürmek vicdansızlıktır. Bu kuşlar Mayıs başında kuluçkaya yatmaya başlayacak. Burada iki defa kuluçkaya yatacaklar ve çoğalacaklar. Öldürülmelerinin önüne geçilmezse çoğalmak yerine daha da azalacaklar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir