Orman Köyünden Orman Teşkilatına

Muğla’da bir orman köyünde yörük bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen orman ve doğa sevgisiyle büyüyen Figen Baykara; emekle, azimle, sabırla hayallerinin peşinden koşarak Orman Genel Müdürlüğü ailesinin bir üyesi oldu.

Muğla’da Seydikemer ilçesine bağlı orman köyü olan Kabaağaç köyünde doğup büyüyen yörük kızı Figen Karaca, orman köyünden orman teşkilatına uzanan bir başarı öyküsüne imza attı. Babadağ eteklerindeki orman köyünde yörük bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen orman, doğa ve hayvan sevgisiyle büyüyen Figen Baykara; emekle, azimle, sabırla hayallerinin peşinden koşarak Orman Genel Müdürlüğü ailesinin bir üyesi oldu. O artık çocukluğunu yaşadığı ve keçilerini otlattığı ormanların korunması ve geliştirilmesi için çalışacak.

Muğla’nın Seydikemer ilçesi Kabaağaç köyünde yaşayan çiftçilik ve çobanlık yaparak geçimini sağlayan Baykara ailesinin evinde sevinç yaşanıyor. Okuyup çocukluk hayali mesleği orman mühendisi olan kızları Figen Baykara, KPSS sınavında yüksek bir puan aldıktan sonra Orman Genel Müdürlüğünün mülakat ve uygulamalı sınavında da başarılı olarak Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne Orman Mühendisi olarak atandı. 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Baykara ailesinin Fethiye Babadağ eteklerinde bulunan yayla evlerine gelerek ziyaret etti. Figen Baykara’yı tebrik eden Özkaya, 85 yaşındaki dede Hamit Baykara ile sohbet etti. Ziyarete Muğla orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci, Fethiye orman İşletme Müdürü Gürhan Zorlu ve Kemer Orman İşletme Müdürü Ömer Kahraman’da eşlik etti.

Genel Müdür Yardımcısı Özkaya, “Kurumumuz yoğun olarak orman mühendisi çalıştırıyor. 2018 yılında 46 adet orman mühendisi alımımız vardı. Kızımız uygulamalı sınavda başarılı oldu. Bolu ilinde göreve başlayacak. Kızımız bir orman köyünde yaşıyor ailesiyle birlikte. Ailesinin işi gereği çobanlıkla iştigal ediyor. Anadolu’nun bu tozlu, topraklı ve çamurlu yollarını çiğnemiş. Buda bizim için bir avantaj. Bizim mesleğimiz arazi çalışmalarının yoğun olduğu bir meslek. Dolayısıyla böyle bir ortamdan gelip teşkilatımızda görev almasında da biz memnunuz.”  Dedi.

Orman köyü olan Kabaağaç köyünde doğup büyüyen Figen Baykara, ilkokulu köyde liseyi Eşen’de okuduktan çocukluk hayali orman mühendisliği için Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesinde Orman Fakültesinin okudu. 2013 yılında Orman Mühendisi olarak mezun olan Figen Baykara, hem ailesine yardım etti hem de kpss sınavına hazırlandı. 2018 kpss sınavında 81 puanla 137. Olan Figen Baykara, Orman genel Müdürlüğünün son orman mühendisi alımında yapılan mülakat ve uygulamalı sınavda da başarılı oldu. Tercih ettiği Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne atanan Figen Baykara, göreve başlayacağı günü bekliyor. 

Çocukluk hayalinin gerçekleştiğini belirten Figen Baykara, “Çocukluğum Babadağ dağında geçti. İlkokul ve ortaokulu köyde okudum. Liseyi eşende bitirdim. Daha sonra üniversiteyi hazırlanırken ailem çoban ve çiftçi çocuğu olduğum için yaşadığım çevremden ve doğadan dolayı orman mühendisi olmayı karar verdim. Ve Trabzon’da üniversiteyi okudum orman mühendisi oldum. Üniversiteyi bitirdikten sonra 5-6 yıl atanmak için bekledim. En son 2018 yılındaki kpss sınavında yeterli puan aldıktan sonra orman genel müdürlüğünün 46 mühendis alımında yerleştim ve Bolu iline atandım.  Kendime en uygun mesleği seçtiğimi düşünüyorum. Çocukluğumdan beri hayvanlarla ve doğayla iç içe olmamdan dolayı, çevreyi doğayı ve hayvanları çok sevdiğim için bu mesleği seçtim. Israrla atanmayı bekledim. Nasip oldu çok şükür. Orman köyünde büyüyen bir kişi olarak orman köylüsünün ihtiyaçlarını ve orman teşkilatından beklentilerini çok iyi biliyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir