2 Yaşam = 207 Bin Lira

Hasan Telli– Muğla’nın Yatağan ilçesinde geçtiğimiz yıllarda özeleştirilen Yatağan Termik Santralinde meydana gelen göçükte 2 işçi yaşamını yitirmiş 9 işçide yaralanmıştı. Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti olayla ilgili tutuksuz yargılanan 5 sanıktan S. T., M. Ü. ve S. D.’yi 45 bin 600’er TL, R. E. A.’yı da 25 bin 50’şer TL para cezasına çarptırdı.
Muğla’nın Yatağan ilçesi Şahinler Mahallesi’nde bulunan Termik Santralinde 19 Temmuz 2018 tarihinde raylı sistem olan kömür sevk bandının çökmesi sonucu işçilerden Seray Şimşek ve Sezgin Kılıç tonlarca ağırlığın altında kalarak yaşamlarını yitirmişti. Kazada 9 işçi değişik yerlerinden yaralanmıştı. Olayın ardından işletme mühendisi Ali D., bakım müdürü Murat Ü., ölçü kontrol mühendisi Rıdvan E.A., iş güvenliği uzmanı Semiha D. ve genel müdür yardımcısı Serdar T. hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
2 işçinin yaşamını yitirdiği 9 işçinin yaralanmasıyla ilgili davanın birinci duruşması Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tutuksuz yargılanan 5 sanık ile avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti yapılmasıyla başladı. Sanık savunmalarının ardından Mahkeme Başkanı Bilal Saydam, duruşmaya 5 dakika ara verdi. Aranın ardından ise mahkeme heyeti, Serdar T., Murat Ü. ve Semiha D.’yi 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırdı. 3 sanığın hapis cezaları, günlüğü 30 TL’den 45 bin 600’er TL para cezasına çevrildi. Ali D. ve Rıdvan E.A. ise 2’şer yıl 4’er ay hapse mahkum edildi. 2 sanığın cezaları ise 25 bin 50’şer TL adli para cezasına çevrildi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir