Asansör 2. Kattan Çakıldı

Hasan Telli – Muğla Sıtkı Koçman Ünv. E.A.Hastanesinde, daha önce defalarca arıza yaptığı hastane yönetimine bildirilmesine rağmen sorunun giderilmediği bilinen asansör 2 kattan çakıldı. Bu sırada asansörde bulunan kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Murat Biteker, son bir refleksle yanında bulunan 5 aylık hamile bir kadının korkuluklara tutunmasını sağladı. Kadın ve bebeği ile diğer hastalar zarar görmezken, Biteker’in sol bacağı dizinden kırıldı. Ameliyat için sedye ile 3. Kata çıkarılmak istenen Biteker’in bindiği bu asansör de bozuldu. Birteker ve yanındakiler bir kere de burada mahsur kaldı. Kabus gibi kaza, MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana geldi. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Biteker, ameliyat için kendi bölümüne inmek üzere asansöre bindi. Toplam 21 kişi kapasiteli asansörde, Biteker’le beraber biri 5 aylık hamile kadın biri de tekerlekli sandalyeli hasta olmak üzere 7 kişi vardı.
Karabasan Gibiydi
Kazadan sonra ameliyata alınan Biteker, korku dolu anları anlattı. Asansörün hareket ettikten sonra 1 kat aşağı inmeden arızalandığını ve kendilerinin yardım istediğini kaydeden Biteker, “Öncelikle onları korumak istedim. Anlık bir gayretle o sırada herhangi bir yere tutunmayan hamile kadının tutunmasını sağladım. Asansör dibe yaklaşınca 2 kat arasında sıkıştı. Yine yardım istedik. Arada bir boşluk oluştu. Buradan çıkmak çok riskliydi ama hastalar buradan dikkatlice birbirini tahliye etti. Beni de sürükleyerek çıkardılar” dedi.
Kazanın bununla da bitmediğini açıklayan Biteker, ardından yaşadıklarını anlattı: “Bacağım kırılmıştı. Ameliyat için doktor ve hemşirelerle 3. Kata çıkmamız gerekiyordu. Bindiğimiz bu asansör de bozuldu, burada da mahsur kaldık. Kurtulduktan sonra sonunda arıza yapmayan bir asansörle çıkabildik ve ameliyat edildim. Bu hastanede asansörde mahsur kalmayan yok. Bu defa çok kötü sonuçları olabilirdi. Hamile kadın 5 aylık bebeğini kaybedebilirdi. Şimdi 3 ay sonra ayağa kalkabileceğim. Bu süre içinde işimi yapamayacağım. Böyle kazaların bir daha yaşanmaması için, avukat arkadaşlarımla görüşerek sorumluları hakkında hukuki yolları takip edeceğim ”dedi.
Öte yandan yaşanan asansör kazası ile ilgili olarak da Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan yazılı bir açıklama yaparak iş ve can güvenliğinin saglanmasi için yetkilileri göreve çağırdı. Turan açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Muğla Sıtkı Koçman Ünv. E.A.Hastanesinde, daha önce defalarca arıza yaptığı hastane yönetimine bildirilmesine rağmen sorunun giderilmediği bilinen asansörün düşmesi sonucu, asansör içinde hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte bulunan bir hekim arkadaşımızın, gebe bir hastayı düşmekten korumaya çalışırken yaralandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Olayı öğrendiğimiz andan itibaren süreci yakından takip edip, meslektaşımızı dün gece operasyon sonrası ziyaret ettik. Tibia fraktürü nedeniyle operasyon geçiren arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Açıldığı günden bugüne bir yangın, şayisi onu bulan ve hastanenin arşiv odası, endoskopi, diyaliz birimleri gibi  kritik bölümlerini etkileyen su baskınları ve defalarca kez tekrarı olan asansör arızalarının, hasta ve çalışan güvenliğini tehlikeye atar boyutlara ulaşmasından derin bir üzüntü ve kaygı duymaktayız. İş ve can güvenliğinin sağlanması için yetkilileri göreve çağırır ve  bu konunun ve diğer aksaklıkların takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir