Bozdoğan; “MEB eğitim değil bir istihdam yaklaşımı sergiliyor”

Eğitim-Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan “Öğretmen Dünyayı Değiştirir” projesi ile 17 Kasım’da İzmir’de yapılacak miting öncesi Muğla’yı ziyaret etti. Bozdoğan basınla bir araya geldiği toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlar ve iktidarın eğitim politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bozdoğan basınla bir araya geldiği toplantıda şu ifadeleri kullandı: “24 Haziran seçimleri sonrası Milli Eğitim Bakanlığına yapılan atama, içinde bulunduğumuz ekonomik durum, bizler açısından bazı temel başlıklar altında tartışmayı bizler açısından zorunlu hale getirdi ve ‘Öğretmen Dünyayı Değiştirir’ adı altında bir kampanya başlattık. Kampanyamız 3 etaptan oluşacak. Birinci etapta öğretmenlerin ekonomik kayıplarının karşılanması, ikinci etapta öğretmenlik mesleğinin güçlendirilmesi, üçüncü aşamada da öğrencilerin eğitim hakkı ile ilgili çalışmalar yapacağız.”
TÜİK’DEN ENFLASYON ORANINI AÇIKLAYAN YETKİLİ ATILDI
Açıklamasında ilk aşamada ekonomik kayıpların karşılanması için bir faaliyet başlattıklarını bu süreçte tüm iş yerlerinden imza topladıklarına değinen Bozdoğan, “Taleplerimizi kısaca söylemek gerekirse, birinci talebimiz 3600 ek göstergenin kayıpsız bir şekilde tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istiyoruz. Bu bir vaat olarak seçim meydanlarında söylendi. Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 programında yer almadı. 24 Kasım’da büyük ihtimal Milli Eğitim Bakanı bu çalışmayı başlattıklarını söyleyecek. Tam bir tarih vermeyecek. İkinci talebimiz özellikle enflasyondaki artış, hükümetin açıkladığı rakamlar ve TÜİK rakamları da tartışmalı olmakla beraber, biliyorsunuz geçtiğimiz ay TÜİK enflasyon oranını açıkladıktan sonra açıklamayı yapan yetkili görevden alındı ve yerine başkası atandı. Muhtemelen önümüzdeki dönemde enflasyonda bir düşüş olduğu gibi bir algı yaratılacak. Bu şekilde enflasyon oranı kamu emekçilerine olması gerekenden daha düşük yansıyacak. Bizim talebimiz ise enflasyon oranındaki artışların derhal ücretlere yansıtılması olacak. Üçüncü talebimiz ise döviz kurundaki artış nedeniyle bir öğretmenin maaşı yaklaşık 250 dolar değer kaybetti. Bu kaybın da bir an önce ücretlere yansıtılması gerekiyor. Bu söylediklerim kampanyanın birinci aşamasını oluşturuyor. Zaten dikkat ettiyseniz tamamen ekonomik talepler” dedi.
17 KASIM’DA İZMİR’DE MİTİNG YAPILACAK
Tüm emek ve meslek örgütleriyle 17 Kasım tarihinde İzmir’de bir bölge mitingi düzenleyeceklerini hatırlatan Bozdoğan açıklamasına şöyle devam etti: “Gündoğdu meydanında gerçekleştirilecek mitinge egeden katılım sağlanacak. Bu mitingle taleplerimizin daha görünür olmasını sağlayacağız. Ardından başka illerde mitinglerimiz devam edecek. Normalde demokratik bir ülkede kamuoyu bir itiraz ortaya koyduğunda siyasi iktidar bu tepkiyi algılayarak gereğini yapar. Ancak Türkiye’de uzun yıllar boyunca bırakın siyasal iktidarların gereğini yapmasını, tepkilerin ifade edilmesini engelleme yolunu seçtikleri için demokratik bir tartışma zemini oluşmuyor. Biz yine de elimizden geleni yapacağız. Eğer taleplerimiz dikkate alınmazsa Ankara’da merkezi bir miting gerçekleştireceğiz.”
“BAKAN ÜNİVERSİTE OKUMAYA GEREK YOK DİYOR”
Toplantıda 2023 vizyon belgesini değerlendiren Bozdoğan, yapısal bir değişiklik yapılmadığını belirterek şunları söyledi. “Öğrenciler meslek liselerine yönlendiriliyor. Üniversite mezunu bir bakan çıkarak üniversite okumaya gerek yok diyor. Velilere yoksulluğun da arttığı bu dönemde şunu diyecekler. Siz çocuğunuzu meslek lisesine gönderin. Çocuğunuz iş başı eğitim programı ile direk mezun olunca işe başlasın. MEB, eğitim değil bir istihdam yaklaşımı sergiliyor. Bu çok temel ve tamamen yanlış bir yönelim. Ayrıca çok ciddi bir risk.”

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir