Biri Bedava Biri 30 Bin Lira

En son bir belediyenin Twitter hesabını “we love you too” diye cevap vererek, “sevgimiz karşılıklı” diye iletişim kurarak, post-modernite ve eklektik gibi kavramları cümle içinde geçirerek kullandığını göreli epey olmuştu. Bir saniye, bir saniye. Daha önce hiçbir belediye ya da hiçbir devlet kurumu Twitter hesabını böyle güzel, böyle ses getiren şekilde kullanmadı. 2013 yılında başlayan paylaşımları ile Kadıköy Belediyesi ile uzaktan yakından ilgimiz yoktu ama o tarihten beri kendileriyle ciddi düşünüyoruz. O dönemde bu paylaşımları köşeme taşımış ve 14 belediyeye sahip Muğla ilinde neden böyle bir sosyal medya yönetiminin olmadığını sorgulamış olmasının ne kadar etkili olacağını anlatmıştık.

***

Datça Belediyesi sosyal medya hesaplarında Kadıköy Belediyesinin başlattığı akıma kapılarak takipçi sayısını giderek artırıyor. Yapılan çalışmanın sosyal medya kullanıcıları tarafından artan bir ilgi görmesi ise Datça’nın ziyaretçi sayısının artmasını da sağlıyor. 14 Temmuz tarihinde yaptıkları bir paylaşımla başlayan sinerji büyümeye devam ediyor.  “Marmaris’ten Datça’ya gelirken yaban eşeklerine rastlarsanız lütfen su ve yiyecek vermeyiniz. Doğada bulma sorunları yoktur ama yola alışmaları hem kendileri hem de sürücüler için tehlike yaratmaktadır.” Yapılan bu paylaşımın ne kadar ses getireceğini kimse tahmin bile edemiyordu sanırım.  Bu paylaşımın ardından paylaşımlar değim yerindeyse yağmur gibi geldi. Mesut Aksu isimli kullanıcı, “Keşke güzelim memleketim Çanakkale’mi de siz yönetseniz olmaz mı?” bunun ardından nerdeyse 45 saniye sonrasında Datça Belediyesinden gelen cevap ise ilginçti, “@ckalebelediye elinden geleni yapıyor, üzmeyiniz.” Sohbet devam etti.  Mesut Aksu isimli kullanıcı; “Pek öyle değil. Mesela ulaşımı çok pahalı üstelik öğrenci şehri olmasına rağmen. Siz bir konuşsanız indirime gitseler. Belediye, belediyeyi dinler. Mesela onlar sizin gibi twitlere cevap verip vatandaşlarla konuşmazlar. İşte bu yüzden Datça. Niye bu kadar iyi niyetlisiniz? Seneye yazın ziyaretinize geleceğim. Ne yeriz? Ne içeriz?” Datça Belediyesinin cevabı tam bir adres tarifi, “Sabit tweetimize bakınız, olmadı Basın Yazanesi’ne GELİNİz.”  Hande Onur isimli kullanıcı da paylaşımında, “Dogal alanlarına su ve yiyecek bırakabilirsiniz susuz ve aç kalmasalar yola inmezler diye düşünüyorum.” demesinin ardından başı boş eşeklerin asıl alışma Sebenlerini yine kendi üsluplarıyla anlatmaya çalıştılar. “Sudan çok karpuz kavun vb. yiyecekler alışmalarına neden oluyor.” Ebuzer isimli kullanıcının, “Hoşaf bırakıyor musunuz reis?” sorusuna ise zeka dolu bir cevap veren Datça Belediyesi Sosyal Medya ekibini kutlamadan geçemeyeceğim. Bu hicivli soruya hak ettiği cevabı kırmadan ve nazikçe vermeyi de başardı, “Hayır, ama onlara “HOŞ LAF” ediyoruz, anlıyorlar ;-)”

***

Ne olduysa o tarihten sonra oldu. 14 Temmuz günü sosyal medyayı kullanan görevli sanırım başka bir görevle uğraşmaya başlamış olacak ki tüm paylaşımlar sıradan kamu kurumlarının soğuk ve resmi haline döndü.  Ancak Datça’nın sosyal medya fenomenleri kendi yaşadıkları hikayelerle Datça’nın ücretsiz reklamını yapmaya devam ediyor. Bir yanda ücret ödemeden sadece olduğu gibi doğal yaşamları ile reklamlarını yaptıran yerleşim yerleri, başka bir yerde kendi tanıtımlarını yapmak için, 30 bin TL maaşlı personel işe alıyorlar. Sadece tatil yaparak çektiği resimleri sosyal medyada paylaşarak bölgenin tanıtımını yapmaya çalışacak. Bu sistemin yeterince verimli olacağına inanmıyorum. Bekleyip göreceğiz …

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir