Keşke Dememek İçin Keşkek

Muğla’da yaşayanlar için en önemli yemeklerden biridir. Düğün, mevlit yemeklerinin vazgeçilmezidir. Sadece yemeğin ismi ile değil işlevi ile de anlatılır. Evlilik yaşı gelmiş gençlere sık sık çevresi tarafından “senin keşkeği ne zaman yiyoruz” cümlelerini duyarız. Neredeyse düğün ile özdeşleşmiş bir yemektir Keşkek. Son birkaç yazıdır ya havalardan yada yemeklerden bahis tutturuyorum. Sıcakların etkisi midir? Bilemedim. Keşkek tadını bilmeyen var mı?

***

Birde keşkeğin hazırlanmasında yaşanan bir tören vardır. Çoğu zaman tören keşkeği olarak adlandırılır. Tören Keşkeği Geleneği, 2011 yılı itibariyle UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alınmıştır. Kadın ve erkek gruplarının toplu olarak iş paylaşımı ve katılımıyla büyük kazanlarda ve açık ateşlerde, buğday ve etin birlikte pişirilmesiyle yapılan tören yemeğine keşkek, bu yemeğin etrafında gerçekleşen ritüellere de Tören Keşkeği Geleneği adı verilmektedir. Keşkek geleneği, toplumsal katılımın yüksek olduğu törenlerde ortak işgücü ve paylaşıma dayalı olarak gerçekleştirilen dayanışmacı bir sosyal olaydır. Keşkek pişirilmeden önce buğday ve etin uzun süre boyunca dövülmesi ve pişirilme sırasında ise yemeğin ortak bir ritimle karıştırılması geleneğin sembolik yönlerini oluşturmaktadır. Özel gün ve törenlerle simgeleşen tören keşkeği geleneğindeki önemli unsurlardan biri olan keşkeğin yapım ve tüketim süreci kolektif bir nitelik taşır. Özellikle köylerde, keşkeğin malzemeleri ve yapımı imece usulüyle sağlanmaktadır. Keşkeğin ana malzemelerinden olan buğday ve et, aileye özel bir kutlama söz konusu olduğunda hane tarafından temin edilmekte, gerekli işgücü ise köy halkının katkılarıyla sağlanmaktadır. Kutlamalar, şölenler gibi topluluğun ortak törenlerinde, temel malzemeler ve işgücü, köylülerden güçleri oranında sağlanmaktadır. Karşılıklı diyalogun ve toplumsal ilişkilerin geliştirilmesine olanak tanıyan keşkek törenine davetli ya da davetsiz her yaştan, cinsiyetten, etnik gruptan ve kültürden kişiler ayırt edilmeksizin katılabilmektedir. Tören keşkeğine dahil olan her birey bu kültürel ortamın bir parçasıdır.

***

Hayatın her alanında da keşkek yapar gibi davranabilsek keşke. Şehrin içerisinde yapılacak bir parkın yapımında bile keşkek yapar gibi çalışsa herkes. Bedenen çalışamasa bile fikren çalışmalara katkı koysa onun yaptığı katkıları yıkıcı eleştiri yerine geliştirici olarak görseler keşke. Ülkenin en çok turist alan üçüncü ili olan Muğla’ya gelen turistlere keşkek ikram edebilen otellerimiz olsa keşke. Sadece ikram etmeyip birde o geleneği onlara anlatarak yaşamalarını sağlayabilsek keşke. Şehrin yönetiminde de aynı şeyler geçerli değil mi? Her siyasi görüşten kendini Muğla’ya hizmet etmek için adamış insanların bir arada olduğu altında ateş yanan bir kazanın etrafında tahta kepçe ile keşkek döven bir gurup gibi kararlar alabilse birlikte daha iyi olması için çalışabilse keşke.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir