Bakanlar Deprem Bölgesinde

Geçtiğimiz akşam Muğla açıklarında yanan deprem sonrası Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan depremin meydana geldiği Muğla’ya gelerek incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından açıklama yaptılar. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu; “Rodos Başkonsolosluğu’ndan edindiğimiz bilgi çerçevesinde vefat eden 2 kişiden birisinin Sinan Kurtoğlu isimli vatandaşımızın Türk vatandaşı olduğu öğrenilmiştir. Deprem Kos Adası’nda biri Türk, diğeri İsveçli olmak üzere 2 kişinin ölümüne, 5’i ağır 80’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Türkiye’ye hareket edecek feribota ilk aşamada 205 Türk yolcu bulunuyor. 3 yaralı yolcudan ikisinin ismi Selim Çaydanlı ve Utku Hasdemir. Feribot Kos adasından Bodrum’a hareket etti. Zararlar en kısa zamanda telafi edilecek” dedi.
Depremin ilk dakikalarından AFAD’ın 10 dakika gibi bir süre içinde hemen harekete geçtiğini belirten Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Şükürler olsun ki depremin yıkıcı etkisi olmadığı gibi herhangi bir can kaybına da sebebiyet vermemiştir. AFAD depremin hemen akabinde Aydın, Afyon, Bursa ve Sakarya’dan ekiplerini göndermiştir, her türlü hazırlıklarımız yapılmıştır. Şu anda da artçı sarsıntılarla beraber mevcut enerjinin boşalması devam ediyor. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimiz iletiyorum. Devletimiz tüm kurumları ile vatandaşımızın yanındadır” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Demircan, Ege Denizi’ndeki depremin ardından 358 kişinin hastanelere başvurduğunu, 272 kişinin ambulanslarla hastaneye ulaştırıldığını bildirdi. Zararların en kısa zamanda telafi edileceğini ifade eden Bakan Demircan, “Büyüklüğü ve şiddetine göre depremi az hasarla atlattık diyebilirim. Hastaneye 358 kişi başvurdu. Ciddi bir durum çok şükür yok” açıklaması yaptı.
Sağlık Bakanı Demircan, Ege Denizi’ndeki depreme ilişkin bilgi vererek,”Depremden zarar gördüğünü söyleyen 358 vatandaşımızın müracaatı oldu. Müracaat eden vatandaşlarımızın 272 tanesini ambulanslarla hastaneye ulaştırdık. Diğerleri ise kendi imkanları ile geldiler. Gelen, müracaat eden kişiler arasında 25 vatandaşımız, kazazedemiz var. Bunlardan 3 tanesinin bel ve omurgada kırığı var. Aynı şekilde ayak kemiğinde kırık olan var. Ciddi bir yaralanması olan vatandaşımız yok” dedi.
Muğla’ya ciddi sağlık yatırımları yaptıklarını anlatan Bakan Demircan, “Şu anda Muğla’da 500 yataklı devlet hastanemiz yüzde 99 aşamasında ve bitmek üzere. Bununla da yetinmeyeceğiz, Bodrum’un ihtiyacını da aşan sağlık yatırımlarını öne çekeceğiz. Ortaca’da 100 yataklı, yüzde 90 tamamlanmış durumda. Milas’ta bir hastanemiz yapılıyor. Bodrum’da da 150 yataklı hastanemiz başlamış ve bu olaydan sonra inşasını hızlandırmak ilk görevlerimizden” ifadelerini kullandı. Hasan Telli

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir