Tünel Kafaları Karıştırdı

Muğla – Antalya karayolu üzerinde, Fethiye’nin Göcek Beldesi yakınlarında bulunan ve Türkiye’deki 172 tünel içinde tek paralı tünel olan Göcek Tüneli’nden 2032 yılına kadar ücret alınacağı açıklandı. Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete “Göcek Tüneli’nin sözleşmesini Ak Parti Hükümeti yapmadı. Ak Parti’den önceki koalisyon hükümeti yaptı. Anlaşma gereği 2032 yılına kadar geçişler ücretli olarak. Buna resmi kurum araçları dahil” dedi. Göcek Tüneli 02.05.2002 tarihinde üçlü koalisyon hükümeti tarafından ihale edilmiş sözleşmesi ise 14.11.2003 tarih ve 25096 yevmiye numarası ile Ankara 30. Noterinde AK Parti Hükümeti zamanında imzalanmıştı.
İl Başkanı Mete sözleşmeyi koalisyon hükümeti yaptı demesine karşın Göcek Tünelinin sözleşmesinin 14 Kasım 2003’te Karayolları Genel Müdürlüğü ile işi üstlenen Lider İnşaat firması tarafından imzalanmıştı.
Türkiye’nin tek ücretli tüneli olma özelliğini taşıyan Göcek Tünelinden ambulanslardan geçiş ücreti alındığı iddialarına Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’den yanıt geldi. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kadem Mete “ Göreve geldiğim günden itibaren ilk il başkanları toplatısında sayın Başbakan’ıma bu konuda bilgi verdim ve yardım istedim ve ulaştırma bakan yardımcımızla da tünelin sahipleri görüştürdüm. Sonuca kalıcı bir çözüm bulmak adına devlet ve firma arasında uzlaşma sürmekte. Konu daha önce bildiğimiz gibi, 2001 yılında ak parti hükümetinden önceki koalisyon hükümet tarafından bazı yatırımcılarla, Türkiye’de yapılan ilk yap işlet devret tünelidir. Bu tünel ak parti zamanında hizmete girmiştir ama önceki hükümetin yaptığı protokoldür. Bu protokolden kaynaklanan sıkıntıları yaşıyoruz şu an, ama bunun sebebi Akparti değildir. Biz bunu çözmeye çalışıyoruz. 2030 yılına kadar tünelden giriş çıkış hakları firmaya verilmiştir. İsteyen tünelden geçmez, dağ yolundan geçer. Kontratta da hiçbir ayırım yoktur. Firma, ambulansdan, itfaiye, polis, arazöz ve jandarmadan ücret almamaktadır” dedi.
Medyada yer alan görüntüler tamamen bir kurgudan ibaret olduğunu söyleyen Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete “ Tünel üzerinden Ak Parti’yi bölgede yıpratmaya çalışıyorlar. Ambulanstan ücret alınması olayı tamamen kurgudur. Söz konusu araç ambulans değildir. Muğla Büyükşehir Belediyesine ait olan bir araçtır. Doktor Muğla Büyükşehir Belediyesinde çalışan bir doktordur” dedi.
Hasan Telli

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir