Booking.com Bilmecesi

Booking.com’un mahkeme tarafından kapatılması kararı turizmciler arasından farklı görüşlere sebep oluyor. Kimi turizmciler bunun sektörü çok etkilemeyeceğini savunurken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği yaptığı toplantıda sektörün can damarlarından birinin kesildiğini öne sürerek, “3-5 Acentenin çıkarı için, konaklama sektörünü batıracaklar” dedi. Booking.com’un mahkeme tarafından kapatılması kararı konaklama sektörü temsilcileri tarafından tepki ile karşılandı. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ile yönetim kurulu üyeleri yaptıkları basın toplantısında TURSAB’ı sert bir dille eleştirirken, booking.com’un kapatılması ile özellikle küçük otellerin çok etkileneceğini ve bir çoğunun da batacağını iddia etti.

***

Haksız rekabetin önlenmesi amacıyla Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan dava sonucu alınan karar ile dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan online rezervasyon portalı booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmiş ve 29 Mart günü itibarı ile Türkiye rezervasyonları durduruldu. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği başkan ve yöneticileri bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdiler.

***

BOYD Başkanı Karcılıoğlu sert bir dille TURSAB ve Başkan Başaran Ulusoy’u suçlayarak;  “TURSAB’ın başındaki şahıs, 3-5 acentenin çıkarı için kocaman bir sektörü yok etmeyi göze aldı” ifadelerini kullandı. BOYD Başkanı Karcılıoğlu “Son 2 yılda Türkiye’de turizm bitme noktasına geldi. Bu konuda en fazla etkilenen sektör otelcilik sektörü. Hayatta kalma mücadelesi verirlerken çok büyük bir darbe ile karşı karşıyayız. Konumuz booking.com’un Türkiye’de yasaklanma hadisesidir. Ben bunu hem Türkiye Devleti açısından hem de hem bu konuya önayak TURSAB açısından bir harakiri olarak nitelendiriyorum. Çok yanlış bir harekettir, olayın vergi ödemiyor noktasına dayandırılarak çıkartılması da ayrı bir ucube noktadır. TURSAB ne zamandan beri bu ülkenin Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı varken vergi toplama ve vergi kaçaklarını önleme gibi bir faaliyet ve Araştırma içine giriyor. Dün açıklamalarından edindiğimiz bilgilere göre sanki bunu en önemli noktasıymış gibi gösteriyorlar. Oysaki biz gerçek nedenleri biliyoruz, ne için böyle bir şey yapıldı; üyeleri olan 3-5 acentaya gelir temin etmek gelir temin etmek adına, güya rekabeti önlüyorlar düşüncesiyle yapıldı. Ayrıca bir kapris olduğunu biliyoruz. 2005 yılında galiba booking.com’un mahkemeye verilişi. Oradaki ana unsur booking.com’un TURSAB üyesi olmamasıydı. Yani 50 bin lira paranın TURSAB kasasına girmemesi ile ilgiliydi. Konunun bu döneme rastlaması da ayrıca düşündürücü. Çünkü booking.com Hollanda firması olsa da uluslararası platformda çalışan dünyanın, 172 ülkesinde faaliyet gösteren bir internet acentası. Sektörde konuşulanlara göre Hollanda ile yaşadığımız sorunlar nedeniyle konunun çabuklaştırıldığını söylüyorlar ama ben hiçbir aklıselim Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve yöneticilerinin kendi kendilerine böyle bir harakiri yapacak kadar akıl yoksunluğu içine girebileceklerini düşünmek de istemiyorum ihtimal de vermek istemiyorum. Bunu bir tesadüf olarak görüyorum ama buradaki gerçek suçlunun TURSAB olduğunu açıklamak durumundayız…” dedi.

***

Türkiye’de çeşitli büyüklüklerde 15 bin otelin booking.com ile çalıştığını bilgisini veren Karcılıoğlu, “Bu noktada küçük oteller özellikle oda sayıları düşük kapasitede olan oteller, ne yazık ki bu TURSAB’ın üyeleri olan bu acentalar tarafından değerlendirmeye dahi almıyorlar. Kapısından bile geçmiyorlar. Ne yapsın bu küçük oteller? Türkiye’de bir buçuk milyona yakın bir yatak kapasitesi var. Belki bunun bir milyon 200 bini küçük otellerden oluşuyor…” dedi. Online rezervasyon yapan diğer internet sitelerinin de kapatılmasının da an meselesi olduğuna dikkat çeken Karcılıoğlu  “Artık iyice boğazımızı sıkma gibi bir durum ile karşı karşıyayız. O nedenle bu konu nasıl düzeltilir nasıl geri alınır bilmiyorum ama alınmadığı takdirde çok büyük facialar yaşayacağımızı hepinizin şahit olmasını istiyorum. Özellikle bu küçük oteller bu konudan daha fazla etkilenirler, büyük oteller de etkilenirler. Bu nasıl düzeltilir bilmiyorum. Ama çok ciddi sorunlar yaşayacağımızı şahit olmanızı istiyorum. Çok ciddi batışlar olur” dedi. Hem konaklama sektöründen, hem de tüketiciler tarafından büyük bir tepki ile karşılanan bu karar ile ilgili öncelikle hükümetin de bir önlem alması isteniyor. Diğer taraftan konaklama sektör temsilcileri, tüketiciler ve BOYD tarafından sert bir dille eleştirilen TURSAB’ın da, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir