Uzan’dan Sonra TMSF’de Mağdur Etti

harun-akın-tmsf-uzan-magdur-31082016Büyük Birlik Partisi Muğla İl Başkanı Harun Akın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Uzan Grubu’nun şirketleri arasında yer alan TELSİM’e el konulması sırasında yabancı şirketlerin alacaklarının öncelikli olarak ödendiğini ancak satışın üzerinden yıllar geçmesine rağmen yerli firmaların alacaklarını alamadıklarını TELSİM’in ardından TMSF’ninde kendilerini mağdur ettiğini söyledi.
BBP Muğla İl Başkanı Harun Akın, “TMSF tarafından Uzan Grubunun mal varlıklarına el konulduktan sonraki süreçte malvarlıklarının satışından ilk önce kamu alacağı tahsil edilecektir ibaresine istinaden bildiğimiz kadarıyla satıştan elde edilen gelirler devletin kasasına konuldu. Ancak burada çok garip ve aklımızın almayacağı bir husus yaşandı. Uzan grubunun tüm malvarlıklarının satış şartnamelerinde bu ibare varken TELSİM’in satış şartnamesine özel bir madde eklenerek satıştan elde edilecek ilk gelirden üçüncü şahıs ticari borçlar ödenecektir denmiş ve satışın ardından Amerikalı firma Motorolave Finlandiyalı Nokia’nın alacakları ödenmiş, Türk firmaları ise mağdur edilmiştir. Bu hususu mükerrer defalar dile getirmeme rağmen bir sonuç alamadım” dedi.
Bizzat TMSF’ye giderek Amerikalı ve Finlandiyalı şirketlere neden böyle bir ayrıcalık tanındığı sorusuna ‘Ankara’ya Sor’ cevabı aldığını kaydeden Akın şöyle devam etti:
“Şimdi ilgililerinden bu Amerikalı firmaların alacaklarının ödenmesi noktasında dahli olanların, şartnameye bu özel maddeyi ekleyenlerin araştırılmasını, Amerikalıların sevindirilip, Türk firmalarının ciddi mağduriyetine yol açanların tespit edilmesini, yargı önüne çıkarılmasını şahsım ve yüce Türk Milleti adına arz ve talep ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir