Yayla Suyu Kirleniyor

yayla-karabağlar-su-parke-belediye-16082016Tarihi geçmişi ile günümüze kadar uzanan yayla kültürünün en önemli materyali kuyularda bulunan sular halkın sağlığını tehdit ediyor. Genel olarak kış aylarında Düğerek Çayır alanında gölleyen suların yer altı havzalarında toplanarak beslediği kuyular kirlenme tehdidi altında. Düğerek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan parke taşı üretim merkezinden çıkan atık sular arıtılmadan doğaya salınıyor. Özel bir firmaya ait parke taşı üretme tesisinde kullanılan çimento ile karışmış sular kontrolsüz olarak hemen tesisin yanına açılan bir kanalla doğaya bırakılıyor. Yayalada bulunan kuyuların su toplama havzalarına karışarak insan sağlığını tehdit ediyor. Düğerek mahallesi sakinlerinin iddialarına göre konu ile ilgili şikayetler yapılmış bunun üzerine gelen zabıtalar tekrar yapmayın diyerek sadece sözlü uyarıda bulunmuş. Düğerek Mahallesi Muhtarı Mehmet Ortayol, “Mahallemiz sınırları içinde bulunan bu tesisin atık sularını arıtmadan doğaya bıraktığını tespit ettik. Mahalle Muhtarı olarak belediyemize dilekçe ile başvurdum. Ancak sonrasında kontrole gelen zabıta ekipleri sadece sözlü uyarıda bulunmakla yetiniyor. Özellikle kış aylarında yağan yağmurla çok belli olmayacak gibi düşünülerek atık sular daha çok doğaya bırakılıyor” dedi.
İnsan ve çevre sağlığı tehlikede…
Düğerek Mahallesi sınırlarında bulunan özel bir firmaya ait parke taşı tesisi arıtmadan doğaya bıraktığı sularla derenin kirliliğini artırarak yer altı sularını da kirletiyor. Toprağın kimyasal, fiziksel özellikleri ile ağır metal miktarı ne kadar kirlendiğini gösterir durumda. Kirletici çimento tozu içeriği ile toprağın fizikokimyasal yapısını bozuyor. Ağır metal miktarını artırıyor.
Uzmanlara göre çimento atıklarından olan dioxin ve furanın insan sağlığı için önemli bir tehdit olduğu konusunda fikir ayrılığı yok. Dioksin her tür kansere, bağışıklık sistemi, sinir sistemi, endokrin sistem ve üreme fonksiyonlarında bozulmaya neden olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir