EFE REKORA GİDİYOR

efe-rekora-gidiyor-13022016Muğla Menteşe’de bulunan ve türkülere konu olan Kerimoğlu Eyüp’ün evi, 27 Şubat’ta ihaleye çıkarılacak. Kafeterya olarak işletilen ve işletmecinin süresi bittiği için kapalı bulunan Kerimoğlu Evi’nin ihalesi için 100’den fazla kişinin Menteşe Belediyesi’ne başvurduğu öğrenildi.
Menteşe’nin Yerkesik Mahallesi yakınlarında bulunan ve Kerimoğlu Zeybeği’nin kaynağı olan Kerimoğlu Evi, 27 Şubat’ta ihaleye çıkacak. Aslına uygun olarak restore edilen ve kafeterya olarak işletilen, şu anda kapalı olan ev 3 yıllığına kiraya verilecek. Yıllık kirası 4 bin liradan ihaleye çıkacak olan ve yılda on binlerce ziyaretçinin uğradığı ev için Menteşe Belediyesi’ne 100’den fazla kişi başvurdu. Belediye yetkilileri bu oranın bir ihale için rekor denilebileceğini belirtti.
Türkü’nün hikayesi
1900 yılında Pisi’de düğün kurulur ve Kerimoğlu Eyüp arkadaşları ile zeybek oyununa kalkar. Fakat sarhoş olan ağabeyi Hüseyin’in arkadaşı Kocaoğlan oyunu bozar. Eyüp, hakaret anlamına geldiğini bildiği halde buna ses çıkarmaz. Ancak Kocaoğlan gider İzzet Ağa’nın masasına oturarak eğlenmeye başlar. Eyüp tabancasıyla İzzet Ağa’nın üzerine yürür. Çıkan kargaşada muhtar İzzet Ağa yaralanır, Eyüp kaçar. Köylülerce yakalanan Eyüp muhtarın adamları tarafından dövülür. Anası Hatça Kadın Eyüp’ü kurtararak evlerine götürür. Ertesi gün kolluk kuvvetleri tarafından evi kuşatılan Eyüp dağlara doğru kaçarken çıkan çatışmada bir zaptiye ölür. Hiç yoktan katil olan Eyüp izini kaybettirir. Eyüp’ün yakalanması için Milas’ta kaçakçı yakalamakla ünlenmiş “Kör Arap” lakaplı İsmail Çavuş’a haber salınır. Çok acımasız ve çok keskin nişancı olarak bilinen Kör Arap, 1901 yılının güz aylarında, Eyüp’ün Yerkesik Çakallar mahallesinden İbiş İbrahim’in torunu Sarı Sultan’a âşık olduğu için dağlardan döndüğünü öğrenir. İbiş İbrahim, torunu Sarı Sultan’ı kendisine vereceğini söyleyecek evde oyalar ve bir yandan da kız kardeşinin oğlu ile jandarmaya haber gönderir. Kerimoğlu Eyüp, daha 19 yaşındayken, Kör Arap ve jandarmanın sabaha karşı yaptıkları baskında öldürülür.
Eyüp’ün 19 yaşında öldürülmesi yörede, “Kalleşe” olarak değerlendirilir ve adına türküler yakılır. Türkünün bir yerinde Kör Arap’a kinayeli bir gönderme olarak “Oynülen de Kör Arap sen oyna, senden başka yiğit kalmadı” cümlesine yer verildi.
Kerimoğlu Türküsü Evi
Aslına uygun olarak 2008’de yöre ustaları tarafından restore edilen evde birçok orijinal parça tekrar değerlendirildi, kullanılan kereste, kum ve taşlar yine yöreden çıkarıldı. Kerimoğlu’nun vurulduğu ana binanın iç duvarlarının badanasında ise zeytinyağı, yumurta akı, doğal kireç ve çavdar samanından elde edilen badana kullanıldı. Yürüyüş yollarının da bulunduğu evin bahçesindeki tuvaletler dönemine uygun yapıldı. Eve ziyaretçiler, Kerimoğlu Türküsü eşliğinde bahçeden içeriye girerek 100 yıl öncesine yolculuk yapıyor. Sergi Salonu’nda Ressam Gülnür Efendioğlu tarafından çizilen 6 tabloda Kerimoğlu Eyüp’ün vuruluşu tasvir ediliyor. Kerimoğlu türküsü evini ziyaret edenler evin girişinde bulunan hatıra defterine de düşüncelerini yazıyor.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir