ADIM ADIM KENT BELLEĞİ MÜZESİNE

adim-kent-bellegi-12022016Milas Belediyesi’nin başlattığı Kent Belleği Müzesi ve Arşivi kurulması ile ilgili bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Milas Belediyesi KUDEB birimi ile birlikte müze ve arşivin kurulmasıyla görevlendirilen Prof. Dr. Engin Berber bilgilendirme ziyaretlerine devam ediyor.
Toplantıların devamı olarak dün Cumhuriyet Kadınları Derneği ,Milas Ticaret ve Sanayi Odası,Mifad ve A.Osman Menteşe ziyaret edildi.
Ziyaretler öncesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Akademisyenleri Yrd.Doç. Dr Gülizar Çelebilik,Öğrt. Gör.Berna Sevinç ,Öğrt. Gör.Nagehan Öğsüz ile beraber Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret eden Prf. Dr. Engin Berber burada Üniversite ile beraber yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Berber;Milas Meslek Yüksek Okulumuz ile birlikte çalışmamız olacak.Hocalarımız bir ön çalışma yapmışlar bende inceleyip bir format oluşturdum.Buna göre Yrd.Doç.Dr.Gülizar Çelebilik hocamız Geçmişten günümüze sepet örücülüğü,İpek ve koza işlemeciliği,Milas kadın giyimi,Öğretim Görevlimiz Berna sevinç Milas halısı ve kilim dokumacılığı,Öğretim Görevlimiz Nagehan Öğsüz ise geçmişten günümüze Kıl ve keçe dokuması ve etek dokumacılığı hakkında çalışmalar yapıyorlar.Yine bunun yanında Uzunyuvada açılacak olan halı müzemiz için ABD konsolosluğuna projemiz ile baş vurduk.Kabul görmesi durumunda Berna hocamız bu projeyi yürütecek.
Ben Üniversitemizin yürüteceği çalışmalar için bir Araştırma Yönergesi oluşturdum.Hocalarımızın kırsal mahallelerimize yapacağı geziler için Belediyemiz kendilerine araç tahsis edecek.Hocalarımız burada toplayacakları Fotoğraf,belge ve objeleri kayıt altına alıp CD ortamında bize sunacaklar.Envanterlerin son teslim tarihi 6 Haziran olacak.Bizler bu çalışmaları değerlendirip kullanacağımız objeleri seçeceğiz,toplanan belgeleri ise gerek görürsek Kitap haline dönüştüreceğiz. Diyerek Başkan Tokat’a bilgi verdi.
Başkan Tokat burada yaptığı açıklamada ;
Güzel bir kent müzesi oluşturmaya çalışıyoruz.Bunu kendi gayretlerimiz ve bağış toplama yoluyla oluşturmak istiyoruz.Her kesimden gelecek olan büyüğünden küçüğüne her türlü katkıya ihtiyacımız var.Siz değerli hocalarımızla çalışmak ve Üniversitemizin de bu işin içerisinde olması bizleri mutlu ediyor.Belediye ve Üniversite arasındaki işbirliğimiz bu şekilde daha da artmış olacak.Bu işbirliğimiz Kent Müzesi ile sınırlı kalmayacak önümüzdeki diğer çalışmalarda da Üniversitemiz ile beraber çalışacağız. Sizlere katkılarınız için teşekkür ediyorum dedi.
Başkan Tokat’a aktarılan bilgilerden sonra ziyaretlere başlandı. Ziyaretler sırasıyla CKD,A.Osman Menteşe,MİTSO ve MİFAD’a yapıldı. Prf. Dr. Engin Berber buralara yaptığı ziyaretlerde öncelikle kendini tanıttı ve Kent Belleği Müzesinin nasıl olacağı hakkında bilgiler vererek destek istedi.
Yapılan her ziyarette Prof. Dr. Engin Berber, daha önce Ödemiş ve Kuşadası Kent Arşivi ve Müzesi’ni 15 kişilik bir ekiple kurduklarını belirterek, kendisinin Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırma yöntemleri üzerine doktora ve tez çalışmaları dersleri verdiğini belirtti ve akademik hayatının yaklaşık üçte birinin müze ve arşivlerde geçtiği için konuyu teorik olarak iyi bilmelerine karşın, bir benzetmeyle, Ödemiş Müzesi ve Kent Arşivi’nin kendisi ve ekip arkadaşları için çıraklık dönemi, Kuşadası Müzesi ve Kent Arşivi çalışmasının ise kalfalık dönemi olarak nitelenebileceğini belirterek, oldukça deneyim kazandıklarını vurguladı.
Yapmak istedikleri Kent Arşivi ve Müzesi’nin üç yönü olduğunu belirten Prof. Berber, öncelikle bir Uzmanlık Kütüphanesi oluşturacaklarını, burada, Milas’la ilgili olarak daha önce yayınlanmış tüm eserlerin mümkünse orijinallerinin, temin edilemezse, fotokopi ya da taranmış örneklerinin bulunacağını ve Milas’la ilgili araştırma yapmak isteyenlerin yanısıra, vatandaşların da çeşitli açılardan bu Kütüphaneyi kullanabileceğini belirtti. Daha önceki çalışmalarında, belediyenin elindeki karar defterleri, evlendirme defterleri, mezarlık bilgileri vb. gibi pek çok arşivin de değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Berber, örneğin vatandaşların dedelerinin evlenme belgelerine bu kütüphanede ulaşarak, dilerlerse bir fotokopi örneğini de alarak gidebileceklerini belirtti. Bu kütüphanede, ulaşabilecekleri tüm yerel gazetelerin arşivleri yanısıra, bu kapsamda değerlendirilebilecek her türlü belgenin bulunacağını belirten Berber, “Biz sadece şimdiki nesle değil, gelecek nesillere de sağlıklı bir belgeler dizisi bırakmak istiyoruz” dedi.
İkinci olarak, 80 yaşından daha eski olan geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine ait her türden taşınabilir kültür varlığının sergileneceği ve arşivleneceği eşyaların derleneceğini ve belli temalı odalarla bu eski eserlerin, çeşitli canlandırmalarla da sergileneceğini belirtti.
Üçüncü olarak, bu dönemlere ait her türden fotoğrafların da derlenerek sergileneceğini belirten Prof. Dr. Berber, amaçlarının, gelecekte de elde edilecek belgeler, fotoğraflar ve eşyalarla, sürekli olarak yenilenebilir ve zenginleşecek bir kent arşivi ve müzesi yaratmak olduğunu, insanların müzeye sadece bir kez görmek için gelmesinden ziyade, sık sık ziyaret etmek ve buradan yeni bilgiler edinebilmesi amacını güttüklerini de sözlerine ekledi.
Bilgilendirme toplantıları esnasında Engin Berber’in aktardığı bilgileri ve çalışmaları memnuniyetle karşılandı ve Kent Belleği Müzesine destek sözü verildi.
“Osmanlıdan Cumhuriyete Türk Kadınları”
Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak tüm kırsal mahallelere gidilerek bu çalışmaların anlatılacağı ve gerekli her türlü belge ve objenin toplanacağı dile getirildi.
Engin Berber ziyaret esnasında Gülden Sökelioğlu’na CKD ve ADD olarak ortaklaşa düzenlenen bir panelde “Osmanlıdan Cumhuriyete Türk Kadınları” adlı bir konferans verme sözü de verdi.
“Milas Süs Yolu”
Ali Osman Menteşe ; ilk olarak Engin Berbere ; Menteşe ailesinin kim olduğunu nereden geldiklerini anlattı ve elinde bulunan her türlü fotoğraf ve belge ile destek olacağını böyle bir çalışmanın geç kaldığını bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.Menteşe ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarafından düzenlenecek olan bulvarın düzenleme sonrası trafiğe kapatılarak eski günlerdeki gibi tekrar “süs yolu” olmasını istedi.
MİTSO ya yapılan ziyaret sonrası Meclis Başkanı Reşit Özer; Oda olarak bu tür çalışmalara her zaman destek vermeye hazırız.MİTSO olarak her gittiğimiz fuarda Milasımızın tarihini anlatmaya çalışıyoruz.Hekatomnos,Gümüşkesen Anıt mezarı ve Baltalı kapı resimlerimizi asıp ziyaretçilerimize Milasta tarih var vurgusunu yapmaya çalışıyoruz. Uzunyuvada açılacak olan müzeye mobilya katkımız oldu.Halı Müzemiz içinde desteğimiz olacak.Biz oda olarak TÜRSAB ile görüşmeler içerisindeyiz,kendileri de Milasa sıcak bakıyorlar.Bu projeleri bitirip bir an önce turizminden payımızı almalıyız.Biz üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız dedi.
Son olarak MİFAD ile yapılan görüşmede Başkan Emrah Mergen, ekibi ile her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurgulayarak çalışmalara bir an önce başlayacaklarını söyledi.
“Müzeler Kenti Milas ve Tarihe Bir İlmikte Sen At”
Ziyaretler esnasında Milas Belediyesi KUDEB birimi sorumlusu İ.Ernur Öztekin önemli bilgiler aktardı.
Öztekin ; Gerek Uzunyuvada açılacak müzeler gerek ise bizim Kent Belleği Müzesi ile Milasa “Müzeler Kenti” konseptini oluşturuyoruz.Ayrıca restorasyonu tamamlanan binaları Butik otel yapıyoruz.Müzelerimizi ve Kültür Rotamızı ziyarete gelen misafirlerimizi burada konaklatacağız.
AB ve GEKA’ya destek için başvurularımız var.Ayrıca “Tarihe Bir İlmikte Sen At” başlıklı projemiz ile ABD konsolosluğuna baş vuru yaptık.Ciddi şekilde ilgi gördü başvurumuz.bu proje ile Milas halısını hak ettiği yere getirmeyi planlıyoruz.
Bir diğer proje ise Geka tarafından desteklenen Bisiklet rotası. Marmaris’ te uygulanacak bu projeyi Geka tüm Muğla’ya yaymak istiyor,bu kapsamda rotanın bir ayağı da Milas olacak.
Tüm çalışmalarımız Milas için önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Milas büyük değişim gösterecek ve Turizmden hak ettiği payı alacaktır dedi.

Sosyal Medyada Paylaşmak için Tıkla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir